Egy valószínűség-számítási feladat története
Véletlenszerűen kiválasztunk négy számot a H = {1, 2, 3, .... , 3n} halmazból (n egynél nagyobb egész szám). Adjuk meg annak valószínűségét, hogy a választott számok összege osztható hárommal!
Éredekes feladatok
Főiskolai tanulmányaink során, mintegy szellemi csemegeként hallottunk, vagy olvastunk néhány hamis bizonyítást. Pl. annak az igazolását, hogy bármely háromszög egyenlőszárú, vagy, hogy...
A napraforgó matematikája
A növények fejlődését vizsgálva gyakran megfigyelhető, hogy a növekesés során bizonyos növényi részek (ágak, tüskék, levelek, szirmok, virágok) egy növekvő csúcsrész (apikális osztódószövet) körül egymást követve jelennek meg méghozzá úgy, hogy egy újabb elem az előzőhöz képest egy lényegében fix szöggel elfordulva kezd el növekedni.
Interaktív Matek Teszt
A feladatsor a japán felsőtagozatos iskolák számára készített feladatmegoldó verseny feladatsorának magyar fordítása.
Az absztrakt algebráról
Készítette: a IV. A osztály speciális matematika tantervu csoportja. (Fogalmak , Az absztarkt algebra története , Absztrakt algebrai feladatok , Érdekességek az órákról)
Fizikai analógiák geometriai problémák megoldásában
Az ember a természetre van utalva. Nem telik el nap, hogy ne lépjünk kapcsolatba valamilyen formában a természettel. Lehet egyszerűen csodálni szépségét, lehet megismerni csodáinak titkait és lehet ezeket a megfejtett titkokat önmagunk javára fordítani. Mindaz a tényanyag, amit az ember több évezredes története során összegyűjtött, nem más, mint a természet megfigyelése során szerzett tapasztalatok emberi magyarázata. A matematika olyan tudomány, amely segít megérteni és leírni ezeket az általunk interpretált természeti törvényeket. De hogyan magyarázzuk ezeket a törvényeket?
|